ΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ! | 20-26 Οκτωβρίου 2016 | Κινηματογράφος Τριανόν | Αναλυτικό Πρόγραμμα

      39ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

      22ο  ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

   ΔΡΑΜΑΣ

 

   ΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

 

 

20-26 Οκτωβρίου 2016

 

Κινηματογράφος Τριανόν (Κοδριγκτώνος 21 & Πατησίων)

 

Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει και φέτος με πρώτο σταθμό την φιλόξενη στέγη του «Τριανόν» που έχει αποδείξει έμπρακτα την αγάπη του για την ταινία μικρού μήκους.

Εδώ και περισσότερα από 20 χρόνια το Φεστιβάλ των Μικρομηκάδων περιοδεύει με τις ταινίες του σε όλη την Ελλάδα αλλά και σε πολλές χώρες του κόσμου: από τις Κυκλάδες και την Μακεδονία, έως το Σίδνευ της Αυστραλίας.

Στις 20-26/10 στο «Τριανόν» οι φίλοι της ταινίας μικρού μήκους θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν:

  • το σύνολο του ελληνικού προγράμματος του 39ου Φεστιβάλ
  • και τις βραβευμένες ταινίες του 22ου Διεθνούς Φεστιβάλ Δράμας.

 

ΤΟ ΦΕΤΙΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Να θυμίσουμε πως μεγάλος νικητής της φετινής διοργάνωσης (Χρυσός Διόνυσος) ανακηρύχθηκε ο Αλέξανδρος Μαραγκός για τον «Κύβο» του ενώ τον Αργυρό Διόνυσο απέσπασε ο Ντίνος Παναγόκος για το «Νανούρισμα της Μαρίας»

 

Με ρεκόρ αιτήσεων συμμετοχής αλλά και το πλουσιότερο  διαγωνιστικό μικρού μήκους στην ιστορία του, το 39ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας έδωσε και φέτος το καθιερωμένο του ραντεβού με το πιο ζωντανό κομμάτι της ελληνικής κινηματογραφίας: τους νέους Έλληνες μικρομηκάδες. Αλλά και αυτούς που επιμένουν  στην μικρή φόρμα αντιμετωπίζοντας την μικρού μήκους ταινία όπως της αξίζει: ως ένα αυτόνομο έργο τέχνης.

Από τις 209 αιτήσεις που κατατέθηκαν φέτος (τις περισσότερες στην ιστορία του), επιλέχθηκαν 62 ταινίες που διεκδίκησαν τα βραβεία του φεστιβάλ. Ανάμεσά τους 6 ντοκιμαντέρ και 2 animation. Συμμετείχαν αρκετοί παλιοί γνώριμοι του φεστιβάλ που έχουν διακριθεί στο παρελθόν αλλά και πολλοί πρωτοεμφανιζόμενοι.

Οι φετινές «μικρές» που διαγωνίστηκαν, είναι ανεξάρτητες στην συντριπτική πλειονότητά τους παραγωγές. Στα ονόματα των παραγωγών φέτος συναντάμε πολλούς που έχουν συνδέσει το όνομα τους με την διεθνή πλέον απήχηση του ελληνικού σινεμά.

Είναι φανερό πως η οικονομική κρίση και η σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα στην Ελλάδα συνεχίζουν να απασχολούν σταθερά μια μεγάλη μερίδα των νεαρών δημιουργών -είτε ως κεντρικός πυρήνας των ιστοριών τους, είτε ως φόντο σε μια Ελλάδα που δοκιμάζεται: ανεργία, φτώχια, τοκογλυφία, επαγγελματική κατάρρευση, άστεγοι, τράπεζες. Το θέμα της αυτοκτονίας μοιάζει να απασχολεί αρκετούς αυτήν την χρονιά.

Σύμφωνα με τον καλλιτεχνικό διευθυντή Αντώνη Παπαδόπουλο «για πρώτη φορά η κρίση εισέρχεται τόσο δυναμικά στην θεματολογία -κυρίως ως φόντο ανθρώπινων ιστοριών. Φαίνεται πως η κοινωνία της κρίσης κινητοποιεί συνειδήσεις και πυροδοτεί καλλιτεχνικές ανησυχίες».

Φέτος ακόμα περισσότεροι σκηνοθέτες καταπιάνονται με το προσφυγικό και ειδικότερα με την άφιξη των μεταναστών στα ελληνικά νησιά και τις συνεχιζόμενες τραγωδίες στο Αιγαίο (κάποιοι μάλιστα εστιάζουν στα παιδιά), καταδεικνύοντας τα γρήγορα αντανακλαστικά της ταινίας μικρού μήκους.

Τα ψυχοδράματα έχουν την τιμητική τους (γηρατειά, ανημπόρια, αλτσχάϊμερ, θάνατος, σχέσεις εξάρτησης, ψυχοπάθεια), ενώ οι κωμωδίες κάνουν αισθητή την απουσία τους. Η έκτρωση, η αποβολή, η διαχείριση του πένθους, η βία των ίδιων των παιδιών ως απάντηση στο αίσθημα της απόρριψης, το εκπαιδευτικό σύστημα, η αντιμετώπιση του «ξένου», αποτελούν μερικές ακόμα θεματικές. Το γκέι στοιχείο είναι φέτος παρόν και μέσα από μια λεσβιακή ερωτική ιστορία.

Πολλοί, ίσως περισσότεροι από κάθε άλλη χρονιά, είναι  οι δημοφιλείς ηθοποιοί που πρωταγωνιστούν στις ταινίες του διαγωνιστικού. Είναι προφανές πως δεν επιθυμούν απλώς να βοηθήσουν τους νέους σκηνοθέτες στα πρώτα τους βήματα, όπως συνέβαινε παλιότερα, αλλά αντιμετωπίζουν πλέον την μικρού μήκους ταινία ως ένα όχημα ανάδειξης της υποκριτικής τους δεινότητας. Ενδεικτικά αναφέρουμε τους:

Μ.Παπαδημητρίου, Μ.Μαυροματάκη, Β.Ανδρεαδάκη, Σ.Σεϊρλή, Ν.Μεντή, Ρ.Οικονομίδου, Θ.Τζήμου, Λ.Παπαληγούρα, Πρ.Αλειφερόπουλο, Ε.Τρίγγου, Κ.Σαμαρά, Γ.Παπαδόπουλο, Α.Αϊδίνη, Γ.Σκαφιδά, Μ.Γιαννάτου, Αρ.Μουτούση, Μ.Κεχαγιόγλου.

ΤΙΜΕΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ

 

Κάθε πρόγραμμα (δίωρο προβολών):      7 ευρώ

 

Ημερήσιο εισιτήριο:                                     10 ευρώ

 

Φοιτητικό/ατέλειες:                                       5 ευρώ

 

Ημερήσιο φοιτητικό/ατέλειες:                      8 ευρώ

 

 

Για πληροφορίες παρακαλούμε απευθυνθείτε στη γραμματεία του Φεστιβάλ Δράμας:

kinfest@dra.forthnet.gr, τηλ. 210 3300309.

 

Το Φεστιβάλ Δράμας χρηματοδοτείται από το Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού και το Δήμο Δράμας.

 

 

OI XOΡΗΓΟΙ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΤΟΥ ΦΕΤΙΝΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ

 

*   EΡΤ  επίσημος χορηγός και ΕΡΤ 3 χορηγός επικοινωνίας

*   OTE TV  (χορηγός και χορηγός επικοινωνίας)

*   TV5 MONDE (χορηγός επικοινωνίας στον κόσμο)

*   Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου (υποστηρικτής και χορηγός

βραβείων: «Έλληνες του Κόσμου» & «Κοινωνικού Προβληματισμού

Τώνια Μαρκετάκη» και «βραβείο  Drama Pitching Lab 2016».

*   Βουλή των Ελλήνων (χορηγός και χορηγός «Βραβείου Ανθρωπίνων Αξιών» στο διεθνές φεστιβάλ)

*   Τηλεοπτικός Σταθμός Βουλής των Ελλήνων (χορηγός επικοινωνίας)

*   FINOS FILM  (χορηγός βραβείου «Χρυσός Διόνυσος» και χορηγός του Drama Pitching Lab)

*   Authorwave (χορηγός Αργυρού Διόνυσου)

*   Raycap (χορηγός Grand Prix)

*   Stefilm (χορηγός σπουδαστικής ταινίας)

*   Enjoy Fashion Point (χορηγός και χορηγός διάκρισης ενδυματολογίας)

 

*   Οικογένεια Κατσουρίδη (χορηγός Βραβείου Πρωτοεμφανιζόμενου

σκηνοθέτη ΝΤΙΝΟΣ ΚΑΤΣΟΥΡΙΔΗΣ)

 

*  Γαλλικό Προξενείο Θεσσαλονίκης, Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης, Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδας (υποστηρικτές)

 

U.S. Mission  Greece -Αμερικανική Διπλωματική Αποστολή στην Ελλάδα

 

 

ΣΥΝΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

 

 

ΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ

ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

 

 

Κινηματογράφος ΤΡΙΑΝΟΝ

20 Οκτωβρίου – 26 Οκτωβρίου 2016

 

 

ΠΕΜΠΤΗ 20 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

19:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

19:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 22 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

17:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 22ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 22ου ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 23 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

17:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ

ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ

ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

21:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ

ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 24 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

19:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

 

 

ΤΡΙΤΗ 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

19:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

21:00 ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

 

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 26 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

17:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ

ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

19:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ

ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

21:00 ΒΡΑΒΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ 39ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ

ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΡΑΜΑΣ

 

 

 

Πέμπτη 20 Οκτωβρίου

Thursday 20 October

 

39ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

39th National Festival – Competition

 

19:00 – 21:00

 

 

“Αόρατος”                                                  29                     “Invisible” 

Κώστας Γεραμπίνης                                                                Kostas Gerampinis

 

Unattended item ”                                     13                     Unattended item

Φίλιππος Βοκοτόπουλος                                                         Filippos Vokotopoulos

 

Smoke in the water”                                24                      Smoke in the water

Σπυρίδων Παπασπύρου                                                          Spiridon Papaspirou

 

“Ρήξη τυμπάνου”                                        19’                    “Deaf trap”

Κινηματογραφικό Εργαστήριο                                                Cinema Lab

Κ.Λ. Ηλιούπολης                                                                    Local Film Club of Ilioupoli

 

“Ταξί”                                                         12’                      “Taxi”

Συνοδινός Μοσχίδης                                                               Synodinos Moschidis

 

Pet”                                                            11                     “Pet” 

Χρήστος Μωραΐτης                                                                 Chris Moraitis

 

 

Πέμπτη 20 Οκτωβρίου

Thursday 20 October

 

39ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

39th National Festival – Competition

 

21:00 – 23:00

 

 

“Θεατής”                                                       18’                   “The spectator”

Θοδωρής Βουρνάς                                                                  Thodoris Vournas

 

Ummi”                                                          15’                   “Ummi

Νίκος Αυγουστίδης                                                                  Niko Avgoustidi

 

“Μάγδα”                                                        20                   “Magda”

Δημήτρης Ζούρας                                                                   Dimitris Zouras

 

“2 1/2”                                                            10’                   “2 1/2”

Χρήστος Νταμπακάκης                                                            Christos Dabakakis

 

The refugees”                                               3’                    “The refugees

Άννη Καλτσίδου                                                                     Anni Kaltsidou

 

“Vitatio”                                                         7’                     “Vitatio”

Νίκος Ραδαίος                                                                         Nikos Radaios

 

“Ο αγρότης”                                                  16                   “The farmer”

Στάθης Αποστόλου                                                                 Stathis Apostolou

 

The fly I swatted”                                          20’                “The fly I swatted

Εσμεράλδα Μομφερράτου                                                     Esmeralda Momferratou

 

 

 

Παρασκευή 21 Οκτωβρίου

Friday 21 October

 

 

39ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

39th National Festival – Competition

 

19:00 – 21:00

 

“Φιλοκτήτης – Ο μύθος ενός ξένου”              16’                 “Philoctetes – An outsider’s myth”

Κατερίνα Καλκετενίδη                                                           Katrin Kalketenidis

 

“Ο φίλος μου και γω”                                     15’                 “Me and my friend”

Αλέξανδρος Λουϊζίδης                                                           Alexandros Louizidis

 

“Ευριπίδου 14”                                               16’                 “Evripidou 14”

Μιχάλης Δημητρίου                                                                Michael Demetrius

 

 “Εγώ, ο Χλεμπόνιας κι ο Σκούληκας”       20’                  “Peaky, Maggot boy and Me”

Νίκος Θεοδοσίου                                                                    Nikos Theodosiou

 

 “Μόνικα”                                                        5’                  “Monica

Δημήτρης Αργυρίου                                                                Dimitris Argyriou

“Κορίτσια της θάλασσας”                            13’                  “The ship that should not be”

Σήφης Μάινας                                                                         Sifis Mainas

 

 

Παρασκευή 21 Οκτωβρίου

Friday 21 October

 

 

39ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

39th National FestivalCompetition

 

21:00 – 23:00

 

“Στα σκοτεινά στην Κρήτη”                        26’                  “In the dark in Crete”

Βίκη Αρβελάκη                                                                       Vicky Arvelaki

 

“Η γάτα”                                                     29’                      “The cat

Αναστασία Αναγνωστοπούλου                                               Anastasia Anagnostopoulou

 

 

Diversity”                                                     3’                    “Diversity

Δημήτριος Μανιώρος                                                              Dimitrios Manioros

 

“Dove”                                                            18’                  “Dove” 

Κωνσταντίνος Χαλιάσας                                                         Konstantinos Chaliasas

 

“Η άλλη”                                                         7                    “The other”

Αναστασία Ρίζου                                                                    Anastasia Rizou

 

“Γενέθλια”                                                      13’                  “Birthday”

Δημήτρης Κατσιμίρης                                                              Dimitris Katsimiris

 

“A job interview”                                           7’                    “A job interview”

Αντώνης Γλαρός                                                                     Antonis Glaros

 

 

Σάββατο 22 Οκτωβρίου

Saturday 22 October

 

Βραβεία και Διακρίσεις

 22ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών

Μικρού Μήκους Δράμας

 

Awards and Distinctions

22nd International Short Film Festival in Drama

 

17:00 –19:00

 

«Nelly»  Chris Raiber  Αυστρία          16’

Ειδικό Βραβείο Αρτιότερης Παραγωγής TV5 MONDE

 

“Before Lunch” (Πριν το μεσημεριανό)  Simon Szabó Ουγγαρία 9’

Ειδικό Βραβείο

 

“The One” (Το έτερόν μου ήμισυ)   Ivan Pavljutskov  Εσθονία 13’

Ειδικό Βραβείο

 

“The same blood” (Το ίδιο αίμα)  Mitry Semenov-Aleinikov Λευκορωσία. 15’

Ειδικό Βραβείο

 

«Αίνιγμα»   Αντώνης Ντούσιας & Άρης Φατούρος   Ελλάδα 9’

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων

 

«Η Αλίκη στο καφέ»  Δημήτρης Νάκος   Ελλάδα   19’

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης

 

 

Σάββατο 22 Οκτωβρίου

Saturday 22 October

 

Βραβεία και Διακρίσεις

 22ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών

Μικρού Μήκους Δράμας

 

19:00 -21:00

 

“Fighting for Death” (Αγώνας Θανάτου) Eleonora Veninova Π.Γ.Δ.Μ.  14’

Ειδικό Βραβείο Ανδρικής Ερμηνείας

 

The return of Erkin” (Η επιστροφή του Erkin)  Maria Guskova  Ρωσία-Κιργιστάν 28’

Βραβείο Ανθρωπίνων Αξιών

 

Shooting star” (Πεφταστέρι)  Lyubo Yonchev  Βουλγαρία-Ιταλία    28’

Βραβείο EFA «ΔΡΑΜΑ 2016», της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου

Ειδικό Βραβείο Γυναικείας Ερμηνείας

 

“Madam Black”   Ivan Barge   Νέα Ζηλανδία-Ηνωμένο Βασίλειο    11’

Δεύτερο Βραβείο

 

Mouth of hell” (Πύλη της Κολάσεως)  Samir Mehanovic  Σκωτία- Ινδία 15

Grand Prix 2016

 

 

Σάββατο 22 Οκτωβρίου

Saturday 22 October

 

 

39ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

39th National FestivalCompetition

 

21:00 – 23:00

 

“Colette and the room B-12”                        10’                  “Colette and the room B-12”

Αλεξάνδρα Καραμιζάρη                                                         Alexandra Karamisaris

 

 

“XENOS ”                                                  11’                      “XENOS”

Βούλα Γερμανάκου Κοψίνη                                                   Voula Germanakou Kopsini

 

 

“Το μάτι και το φρύδι”                             17’                      “The eye and the brow”

Κωστής Χαραμουντάνης                                                        Κostis Charamountanis

 

“Όπου γης και πατρίς”                              30’                      “Home is where the heart is”  

Αλέξανδρος Θεμιστοκλής Κοσμάκης                                                Alexandros Themistoklis Kosmakis

 

 

“Odette”                                                      16’                     “Odette”

Ευθύμης Kosemund Σανίδης                                                  Efthimis Kosemund Sanidis

 

 

Sternenkind”                                           22’                      “Sternenkind

Δανιήλ Μίχαλος                                                                      Daniel Michalos

 

“Helga är i Lund ”                                    20’                       “Helga is in Lund”

Θέλγια Πετράκη                                                                     Thelyia Petraki

 

 

 

Κυριακή 23 Οκτωβρίου

Sunday 23 October

 

 

Βραβεία και Διακρίσεις

39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

 

17:00-19:00

 

«3000»  Αντώνης Τσώνης  20’

Ειδικό Βραβείο

 

«Felicita»  Γιάννης Ζαφείρης  10’

Εύφημος Μνεία

 

 «Helga är i Lund»  Θέλγια Πετράκη 20’

Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου

 

«Smoke in the water»  Σπυρίδων Παπασπύρου  24’

Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας

 

 «Twist»  Μιχάλης Παπαντωνόπουλος  15’

Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας

 

 «Ummi»  Νίκος Αυγουστίδης 15’

Βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη – «ΝΤΙΝΟΣ ΚΑΤΣΟΥΡΙΔΗΣ»

 

«Ο Αγρότης» Στάθης Αποστόλου  16’

Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας

 

 

 

Κυριακή 23 Οκτωβρίου

Sunday 23 October

 

 

 

Βραβεία και Διακρίσεις

39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

 

 

19:00 – 21:00

 

 «Αίνιγμα»  Αντώνης Ντούσια & Άρης Φατούρος    9’

Βραβείο Καλύτερη Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων (Διεθνές Τμήμα)

Εύφημος Μνεία Εικαστικής και Τεχνικής Επίτευξης

 

«Η Αλίκη στο καφέ»  Δημήτρης Νάκος   19’

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης (Διεθνές Τμήμα)

Τιμητική Διάκριση Μοντάζ

 

 «Αντίδοτον»  Μιχάλης  Χαπέσιης   12’

Βραβείο «Σωκράτης Δημητριάδης» για την καλύτερη ταινία της κατηγορίας ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

 

 

 «Αλεπού»  Ζακλίν Λέντζου   28’

Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» για την καλύτερη γυναικεία σκηνοθετική παρουσία

Τιμητική Διάκριση Ήχου

Βραβείο της Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου

Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών Κινηματογράφου &Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ

 

«Το νανούρισμα της Μαρίας»  Ντίνος Παναγόκος  19’

Αργυρός Διόνυσος

 

«Κύβος» Αλέξανδρος  Σκούρας  25’

Χρυσός Διόνυσος

 

 

 

 

Κυριακή 23 Οκτωβρίου

Sunday 23 October

 

 

 

Βραβεία και Διακρίσεις

39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

 

 

21:00 – 00:00

 

«Μάγδα»  Δημήτρης Ζούρας  20’

Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας

 

 «Γενέθλια»  Δημήτρης Κατσιμίρης  13’

Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας

 

«Νηπενθές»  Γιάννης Συμβώνης  17’

Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας

Τιμητική Διάκριση Σκηνικών

Κίνητρα του  Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

Βραβείο της Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών

 

 «Ρήξη Τυμπάνου»  Κινηματογραφικό Εργαστήριο Κ.Λ. Ηλιούπολης  19’

Εύφημος Μνεία

 

 «Φιλοκτήτης-Ο Μύθος ενός ξένου»  Κατερίνα Καλκετενίδη 16’

Βραβείο  Ντοκιμαντέρ

 

«Ι.Χ.Θ.Υ.Σ.»  Χρύσανθος Μαργώνης  19’

Τιμητική Διάκριση  Πρωτότυπης Μουσικής

 

 «Κορίτσια της θάλασσας»  Σήφης Μάινας   13’

Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών

 

«Αόρατος» Κώστας Γεραμπίνης  29’

Τιμητική Διάκριση Σεναρίου

 

 

Δευτέρα 24 Οκτωβρίου

Monday 24 October

 

 

39ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

39th National Festival – Competition

 

19:00- 21:00

 

 

“Αίνιγμα”                                                    9’                       “Aenigma

Αντώνης Ντούσιας                                                                  Antonis Doussias

Άρης Φατούρος                                                                       Aris Fatouros

 

“Το νανούρισμα της Μαρίας”                    19’                    “Μary’s lullaby”

Ντίνος Παναγόκος                                                                  Dinos Panagokos

 

 “Κύβος”                                                     24’                    “Cube” 

Αλέξανδρος Σκούρας                                                               Alexandros Skouras

 

“Διάρρηξη”                                                9’                        “Rupture”

Βασίλης Γουδέλης                                                                  Vassilis Goudelis

 

“Waterproof”                                             7’                        “Waterproof”

Ελένη Λαζαρίδη                                                                     Eleni Lazarides

 

“Χρήστος και Δήμητρα”                           13’                      “Christos and Dimitra”

Αμέρισσα Μπάστα                                                                 Amerissa Basta

 

Whale 52”                                                 22’                      “Whale 52”

Θανάσης Τρουμπούκης                                                           Thanassis Troumpoukis

 

“Τοίχος”                                                      13’                      “Wall

Μάγια Τσαμπρού                                                                   Maya Tsamprou

Μαρκ Σάρτζεντ                                                                       Mark Sargent

Χάρης Τσαμπάς                                                                      Harris Tsambas

 

 

 

 

 

Δευτέρα 24 Οκτωβρίου

Monday 24 October

 

 

 

39ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

39th National Festival – Competition

 

21:00- 23:00

 

“3000”                                                         20’                     “3000”

Αντώνης Τσώνης                                                                    Antonis Tsonis

 

“Κιναισθησία”                                           10’                     “Kinestesia” 

Alfredo Pechuan                                                                     Alfredo Pechuan

 

Phantom limb”                                          12’                     “Phantom limb

Μιχάλης Φελάνης                                                                   Michael Felanis

 

Veritas”                                                    12’                       “Veritas

Γεώργιος Ζιώγας                                                                     Georgios Ziogas

 

“Felicita”                                                     10’                    “Felicita”

Γιάννης Ζαφείρης                                                                    Yannis Zafiris

 

“Λούση”                                                        17’                    “Lucy”

Σταμάτης Γιαννούλης                                                              Stamatis Giannoulis

 

“Lily”                                                          12’                     “Lily”

Πάρης Γρηγοράκης                                                                 Paris Grigorakis

 

“Aurora”                                                    6’                       “Aurora”

Δέσποινα Οικονομοπούλου                                                    Despina Economopoulou

 

The story of Edward Healing”                 14’                   “The story of Edward Healing

Μάνος Γερογιάννης                                                                 Manos Gerogiannis

 

 

 

 

 

 

 

Τρίτη 25 Οκτωβρίου

Tuesday 25 October

 

 

 

39ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

39th National Festival – Competition

 

19:00 – 21:00

 

 

 

 

“Αλεπού”                                                   28’                       “Fox”

Ζακλίν Λέντζου                                                                      Jacqueline Lentzou

 

Marly”                                                       25’                     “Marly” 

Ελένη Χρυσομάλλη                                                                Eleni Chrysomalli

 

“Νηπενθές”                                                  17’                     “Nepenthe”

Γιάννης Συμβώνης                                                                  Giannis Simvonis

 

“Αντίδοτον”                                                12’                      “Antidoton”

Μιχάλης Χαπέσιης                                                                  Michael Hapeshis

 

“Μινώταυρος”                                           16’                      “Minotaur”

Παναγιώτης Σκορδίλης                                                           Panagiotis Skordilis

 

“Βύθισμα”                                                  13’                      “Vithisma”

Πολύμνια Παπαδοπούλου-Σαρδέλη                                       Polymnia Papadopoulou-Sardeli

 

 

 

 

 

Τρίτη 25 Οκτωβρίου

Tuesday 25 October

 

 

39ο Εθνικό Φεστιβάλ – Διαγωνιστικό

39th National Festival – Competition

 

21:00 – 23:00

 

 

 

 

“H Αλίκη στο καφέ”                                  18’                      “Αlice in the cafe

Δημήτρης Νάκος                                                                     Dimitris Nakos

 

“Ι.”                                               19’                     “Young fish” 

Χρύσανθος Μαργώνης                                                           Chrisanthos Margonis

 

“Νεμέρτσικα”                                             13’                     “Nemercka”

Αυρήλιος Καρακώστας                                                           Avrilios Karakostas

 

“Butterfly Co.”                                           11’                      “Butterfly Co.”

Ιφιγένεια Δημητρίου                                                               Ifigenia Dimitriou

 

Twist”                                                        15’                      “Twist”

Μιχάλης Παπαντωνόπουλος                                                   Michalis Papantonopoulos

 

 

 

 

 

 

 

Τετάρτη 26 Οκτωβρίου

Wednesday 26 October

 

 

Βραβεία και Διακρίσεις

39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

 

 

17:00 – 19:00

 

 

«Μάγδα»  Δημήτρης  Ζούρας  20’

Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας

 

«Γενέθλια»  Δημήτρης Κατσιμίρης 13’

Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας

 

«Νηπενθές»  Γιάννης Συμβώνης  17’

Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας

Τιμητική Διάκριση Σκηνικών

Κίνητρα του  Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου

Βραβείο της Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών

 

 «Ρήξη Τυμπάνου»  Κινηματογραφικό Εργαστήριο Κ.Λ. Ηλιούπολης  19’

Εύφημος Μνεία

 

«Φιλοκτήτης-Ο Μύθος ενός ξένου»  Κατερίνα Καλκετενίδη  16’

Βραβείο  Ντοκιμαντέρ

 

«Ι.Χ.Θ.Υ.Σ.»   Χρύσανθος Μαργώνης  19’

Τιμητική Διάκριση  Πρωτότυπης Μουσικής

 

«Κορίτσια της θάλασσας»   Σήφης Μάινας  13’

Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών

 

 

Τετάρτη 26 Οκτωβρίου

Wednesday 26 October

 

 

Βραβεία και Διακρίσεις

39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

 

 

19:00 – 21:00

 

 «3000»  Αντώνης Τσώνης  20’

Ειδικό Βραβείο

 

 «Felicita»  Γιάννης Ζαφείρης  10’

Εύφημος Μνεία

 

 «Helga är i Lund»  Θέλγια Πετράκη 20’

Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου

 

«Smoke in the water»  Σπυρίδων Παπασπύρου  24’

Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας

 

 «Twist»  Μιχάλης Παπαντωνόπουλος   15’

Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας

 

 «Ummi»  Νίκος Αυγουστίδης 15’

Βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη – «ΝΤΙΝΟΣ ΚΑΤΣΟΥΡΙΔΗΣ»

 

 «Ο Αγρότης»  Στάθης  Αποστόλου  16’

Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας

 

Τετάρτη 26 Οκτωβρίου

Wednesday 26 October

 

Βραβεία και Διακρίσεις

39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

 

 

21:00 – 00:00

 «Αίνιγμα»  Αντώνης Ντούσιας & Άρης  Φατούρος    9’

Βραβείο Καλύτερη Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων (Διεθνές Τμήμα)

Εύφημος Μνεία Εικαστικής και Τεχνικής Επίτευξης

 

«Η Αλίκη στο καφέ»   Δημήτρης  Νάκος   19’

 Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης –(Διεθνές Τμήμα)

Τιμητική Διάκριση Μοντάζ

 

 «Αόρατος»   Κώστας Γεραμπίνης  29’

Τιμητική Διάκριση Σεναρίου

 

 «Αντίδοτον»  Μιχάλης Χαπέσιης   12’

Βραβείο «Σωκράτης Δημητριάδης» για την καλύτερη ταινία της κατηγορίας ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

 

 

«Αλεπού»   Ζακλίν Λέντζου   28’

Βραβείο Τώνια Μαρκετάκη για την καλύτερη γυναικεία σκηνοθετική παρουσία

Τιμητική Διάκριση Ήχου

Βραβείο της Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου

Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών Κινηματογράφου &Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ

 

 

«Το νανούρισμα της Μαρίας»  Ντίνος Παναγόκος  19’

Αργυρός Διόνυσος

 

«Κύβος» Αλέξανδρος Σκούρας  25’

Χρυσός Διόνυσος

 

 

 

 

ΣΚΕΠΤΙΚΟ – ΒΡΑΒΕΙΑ 39ου ΕΘΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ

 

Η κριτική επιτροπή του 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας , αποτελούμενη από τους

 

Πρόεδρο

Ανδρέα Πάντζη

 

Μέλη

                        Ρόμπενσον Ντ. Εκσιέλ

Νάνσυ Μπινιαδάκη

Πάνο Παππά

Ανδρέα Σινάνο

 

 

 

ΣΚΕΠΤΙΚΟ

Η Κριτική Επιτροπή του 39ου φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, θέλει να ευχαριστήσει τον Καλλιτεχνικό Διευθυντή για την τιμητική του πρόσκληση να συμμετάσχουμε στην φετινή διοργάνωση ως μέλη της.

Το έργο μας ήταν πραγματικά σκληρό και δύσκολο αλλά και συνάμα ευχάριστο, διότι είδαμε ταινίες πολύ υψηλού επιπέδου αλλά και ταινίες οι οποίες τολμηρά εξερευνούν την κινηματογραφική γλώσσα και αφήγηση.

Θεωρούμε ότι η συμμετοχή στο Φεστιβάλ Δράμας είναι από μόνη της μια διάκριση και το πιο σημαντικό είναι να παρουσιάσεις τη δουλειά σου και να φτάσει στον φυσικό της αποδέκτη, το θεατή. Εύχομαι σε όλους όσοι έχουν συμμετάσχει στη φετινή διοργάνωση καλή δύναμη, δημιουργική έμπνευση και όρεξη για ταινίες

ΚΑΙ περιμένουμε με χαρά τις επόμενες ταινίες σας!

 

Κατά την τελική συνεδρίαση της 24ης Σεπτεμβρίου, αποφάσισε να απονείμει τα εξής βραβεία

 

 

 

ΒΡΑΒΕΙΑ 39ΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ

 

 

ΧΡΥΣΟΣ ΔΙΟΝΥΣΟΣ

Ο Χρυσός Διόνυσος απονέμεται  στην ταινία «Κύβος» σε σκηνοθεσία του Αλέξανδρου Σκούρα

Για  την κατασκευαστική αρτιότητα, τις εξαιρετικές ερμηνείες και την ενάργεια με την οποία σκιαγραφεί το πορτραίτο μιας αναγνωρίσιμα δυσλειτουργικής οικογένειας

Το βραβείο συνοδεύεται από δύο έπαθλα:

Η ΕΡΤ προσφέρει 150 ώρες μοντάζ για την δημιουργία της επόμενης ταινίας του σκηνοθέτη

Η Φίνος Φιλμ προσφέρει χρηματικό έπαθλο 4.000 ευρώ

 

ΑΡΓΥΡΟΣ ΔΙΟΝΥΣΟΣ

Ο Αργυρός Διόνυσος απονέμεται στην ταινία «Το νανούρισμα της Μαρίας» σε σκηνοθεσία Ντίνου Παναγόκου.

Για τον άρτιο τρόπο με τον οποίο συνυφαίνει την φύση με το ανθρώπινο δράμα

Το βραβείο συνοδεύεται από παροχές υπηρεσιών post production και ψηφιακής κινηματογραφικής μηχανής 4Κ/ με πλήρες πακέτο αξεσουάρ και σετ φακών για την παραγωγή της επόμενης μικρού μήκους ταινίας του σκηνοθέτη προσφορά της Authorwave.

 

Βραβείο «Σωκράτης Δημητριάδης» για την καλύτερη ταινία της κατηγορίας ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

Το βραβείο απονέμεται στην ταινία «Αντίδοτον» σε σκηνοθεσία Μιχάλη Χαπέσιη

Για την τόλμη να στηλιτεύσει τον πάντα απρόσωπο και καταπιεστικό κρατικό μηχανισμό μέσα από την αισθητική ενός φιλμ νουάρ

Το βραβείο συνοδεύεται από το ποσό των 1.000 ευρώ  Προσφορά του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου.

 

 

Ειδικό βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη. «ΝΤΙΝΟΣ ΚΑΤΣΟΥΡΙΔΗΣ»,

Το βραβείο απονέμεται  στην ταινία «Ummi» σε σκηνοθεσία του Νίκου Αυγουστίδη

Για μια ταινία που πραγματεύεται με ευαισθησία και φαντασία μια επίκαιρη καθημερινή τραγωδία

Οι οικογένεια Κατσουρίδη προσφέρει στον σκηνοθέτη πλήρη τεχνική κάλυψη για την παραγωγή της επόμενης ταινίας του.

 

 

Βραβείο Τώνια Μαρκετάκη για την καλύτερη γυναικεία σκηνοθετική παρουσία

Το βραβείο απονέμεται  στην ταινία «Αλεπού» σε σκηνοθεσία της Ζακλίν Λέντζου

Για την ευρηματική χρήση της τραγικής ειρωνείας και των δραματικών εντάσεων,  μέσα από μια γοητευτική κινηματογράφηση.

Το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου προσφέρει 1.500 ευρώ, ως έπαθλο του βραβείου.

 

 

Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας.

Το βραβείο απονέμεται στην ταινία «Smoke in the water» σε σκηνοθεσία του Σπυρίδωνα Παπασπύρου

Για την πρωτοτυπία με την οποία ξεδιπλώνει μια ιστορία έρωτα και πτώσεως

Το Βραβείο συνοδεύεται από παροχές εργαστηρίου και εργασιών post production αξίας 2.500€, προσφορά της εταιρείας Stefilm

 

 

 

 

 

Βραβείο Ντοκιμαντέρ

Το βραβείο απονέμεται στην ταινία «Φιλοκτήτης – Ο Μύθος ενός Ξένου» σε σκηνοθεσία της  Κατερίνας Καλκετενίδη

Για τον ποιητικό τρόπο που ανάγει έναν αρχαίο ελληνικό μύθο στο τρέχον προσφυγικό ζήτημα.

Το βραβείο συνοδεύεται από παροχή 100 ωρών εργασιών μοντάζ για την παραγωγή της επόμενης ταινίας του βραβευθέντα, προσφορά της ΕΡΤ

 

 

Τιμητική διάκριση Φωτογραφίας

Απονέμεται στην Χριστίνα Μουμούρη για την φωτογραφία των ταινιών «Νηπενθές» σε σκηνοθεσία του Γιάννη Συμβώνη και «Ο Αγρότης» του  Στάθη Αποστόλου

 

 

Τιμητική Διάκριση Σεναρίου

Το βραβείο απονέμεται στον  Κώστα Γεραμπίνη για το σενάριο της ταινίας  «Αόρατος» την οποία και σκηνοθέτησε.

 

 

Τιμητική Διάκριση Μοντάζ

Απονέμεται  στον Πάνο Βουτσαρά  για το μοντάζ της ταινίας «Η Αλίκη στο καφέ» σε σκηνοθεσία του Δημήτρη Νάκου

 

 

Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας

Απονέμεται  στην  Ιωάννα Τρικενέ για την ερμηνεία της στην ταινία «Μάγδα» του   Δημήτρη Ζούρα

 

 

Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας

Απονέμεται στον Θωμά Χαβιανίδη για την ερμηνεία του στην ταινία «Γενέθλια» του Δημήτρη Κατσιμίρη

 

 

Τιμητική Διάκριση Ήχου

Απονέμεται στον Στέφανο Ευθυμίου για την ταινία «Αλεπού» της  Ζακλίν Λέντζου

 

Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου

Απονέμεται  στους Κώστα Βαρυμποπιώτη και Βάλια Τσέρου για την ταινία Helga Ar I Lund της Θέλγιας Πετράκη

 

 

Τιμητική Διάκριση  Πρωτότυπης Μουσικής

Απονέμεται στους Πανίνο Δαμιανό &Μάρκο Δαμιανό για την μουσική της ταινίας «Ι.Χ.Θ.Υ.Σ» του Χρύσανθου Μαργώνη

 

 

Τιμητική Διάκριση Σκηνικών

Απονέμεται  στις Ελένη Καριόρη και Στάθια Ραυτοπούλου για την ταινία «Νηπενθές» του Γιάννη Συμβώνη

 

 

 

Τιμητική Διάκριση Κουστουμιών

Απονέμεται στην Βασιλική Σύρμα για την ταινία «Κορίτσια της Θάλασσας» του

Σήφη Μάινα

 

 

Ειδικό Βραβείο

Το ειδικό βραβείο απονέμεται στον Αντώνη Τσώνη για την ταινία «3000»

Για την ακρίβεια με την οποία συντονίζει τα εκφραστικά του μέσα.

 

 

Εύφημο Μνεία  Εικαστικής και Τεχνικής επίτευξης

Η εύφημος μνεία απονέμεται  στους  Αντώνη Ντούσια και Άρη Φατούρο

για την ταινία  «Αίνιγμα»

 

 

Εύφημο Μνεία

Η εύφημος μνεία απονέμεται  στον Γιάννη Ζαφείρη για την ταινία «Felicita»

Για την ακρίβεια με την οποία συμπυκνώνει ένα σπαρακτικό οικογενειακό δράμα.

 

 

Εύφημο Μνεία

Η εύφημος μνεία απονέμεται  στην ταινία «Ρήξη Τυμπάνου» του Κινηματογραφικού Εργαστηρίου της  Κινηματογραφικής Λέσχης Ηλιούπολης.

Στην ομαδική δουλειά που κατάφερε να δημιουργήσει ένα έξυπνο και απολαυστικό ψευδοντοκιμαντέρ

 

 

To Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου απένειμε χθες βράδυ και τρείς διακρίσεις ΚΙΝΗΤΡΑ στους εξής νέους κινηματογραφιστές:  την Πολύμνια Παπαδοπούλου-Σαρδέλη (“Βύθισμα”), τον Γιάννη Συμβώνη (“Νηπενθές”) και τον Μιχάλη Δημητρίου (“Ευριπίδου 14”).

Το ύψος κάθε βραβείου είναι 2.000€ και θα διατίθεται για την ενίσχυση της τεχνικής επεξεργασίας (post-production) του επόμενου κινηματογραφικού έργου μικρού μήκους του κάθε σκηνοθέτη.

 

 

 

 

Βραβείο Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών

Η Ένωση Ελλήνων Κινηματογραφιστών Greek Society of Cinematographers (G.S.C.) στο πλαίσιο του 39ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας απονέμει και φέτος το Βραβείο σε έναν νέο κινηματογραφιστή.

Για μία ακόμη φορά οφείλουμε, και ειδικά εδώ σε αυτό το Φεστιβάλ, όπου οι περισσότεροι δημιουργοί βρίσκονται στο ξεκίνημα της καλλιτεχνικής τους ζωής, να επαναπροσδιορίσουμε το σημαντικό ρόλο του Διευθυντή Φωτογραφίας ως τον δημιουργό της τελικής οπτικής σύνθεσης μιάς ταινίας.

Το βραβείο απονέμεται στη Χριστίνα Μουμούρη για την ταινία ΝΗΠΕΝΘΕΣ, στην οποία κατάφερε, συνδυάζοντας κατάλληλα το φως, τη σύνθεση του κάδρου και την κίνηση της κάμερας, να αποδώσει την απαιτούμενη από το σενάριο και το όραμα του σκηνοθέτη ατμόσφαιρα.

 

 

 

 

Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας

Η ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΛΕΣΧΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ απονέμει Βραβείο Καλύτερης Ταινίας του Εθνικού Διαγωνιστικού Τμήματος του 39ου Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας στην ταινία TWIST του ΜΙΧΑΛΗ ΠΑΠΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΥ, γιατί με αφηγηματική και δραματουργική αρτιότητα και δυναμική σχέση εικόνας και ήχου αναδεικνύει την κρίση στην κοινωνία και στην εκπαίδευση, που αποτελεί αντανάκλασή της. Σε κάθε χαρακτήρα της ταινίας αντικατοπτρίζεται ένα αντιπροσωπευτικό τμήμα της ελληνικής κοινωνίας και παράλληλα προβάλλεται το απρόβλεπτο της συμπεριφοράς των εφήβων και η δυσκολία αντιμετώπισης της σχολικής ανυπακοής.

Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου

ΣΚΕΠΤΙΚΟ

Καθώς συμπληρώνονται τα 39 χρόνια του θεσμού, θυμόμαστε πως και η ένωσή μας, η Πανελλήνια Ένωση Κριτικών Κινηματογράφου, γιορτάζει φέτος τα 40 της χρόνια. Μια πορεία σχεδόν παράλληλη, στη διάρκεια της οποίας στηρίξαμε και εξακολουθούμε να το κάνουμε, τόσο τη διοργάνωση, όσο και τους μικρομηκάδες.

Τηρώντας και φέτος την παράδοση, το βραβείο μας είναι το αποτέλεσμα μιας ανοιχτής, δημοκρατικής διαδικασίας όπου συμμετέχουν όλα τα παρόντα μέλη μας. Με ψήφους λοιπόν 9 επί 12 παρόντων, το φετινό βραβείο καλύτερης ταινίας απονέμεται σ’ αυτήν που ξεχωρίσαμε για την εκφραστική της δύναμη, την δραματουργική της πυκνότητα, και το οξυδερκές της σχόλιο πάνω στα θέματα της βίαιης ενηλικίωσης, και της οικογενειακής κρίσης ως ευθεία αντανάκλαση της κοινωνικής.

Το Βραβείο απονέμεται στην ταινία «Αλεπού» της   Ζακλίν Λέντζου

 

 

Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών Κινηματογράφου και Τηλεόρασης ΕΤΕΚΤ

Το Βραβείο απονέμεται στην ταινία «Αλεπού» της   Ζακλίν Λέντζου

 

 

 

 

 

Για το γραφείο τύπου

Ευάννα Βενάρδου

6932906657

25210-27435

Email: press@dramafilmfestival.gr

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s