19ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης | Λίστα Ταινιών

19ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης

3-12 Μαρτίου 2017

 

ΛΙΣΤΑ ΤΑΙΝΙΩΝ

 

TAINIA ΕΝΑΡΞΗΣ

Παρασκευή 3 Μαρτίου 2017

  • ΟΙ ROLLING STONES ΟΛΕ ΟΛΕ ΟΛΕ!: ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΗ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ / THE ROLLING STONES OLE OLE OLE!: A TRIP ACROSS LATIN AMERICA, Paul DUGDALE, United Kingdom, 2016, 101΄

 

ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

  • THE EXTRA MILE, Victoria VELLOPOULOU, Greece, 2016, 74΄
  • VILLAGE POTEMKIN, Dominikos IGNATIADIS, Greece, 2016, 85΄
  • ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΣΙΝΓΚΑΛ;/KANI SHINGAL?/SHINGAL, WHERE ARE YOU?, Angelos RALLIS, Greece, Austria, Belgium, 2016, 103΄
  • ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΝΗΜΗΣ/EJERCICIOS DE MEMORIA/MEMORY EXERCISES, Paz ENCINA, Argentina, Paraguay, France, Germany, 2016, 70’
  • ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΟΝΕΙΡΩΝ/DREAM EMPIRE, David BORENSTEIN, Denmark, 2016, 73΄
  • ΔΕΛΤΑ, ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΙΣ ΑΚΤΕΣ/DELTAS, RETOURS AUX RIVAGES/DELTAS, BACK TO SHORES, Charlie PETERSMANN, Switzerland, 2016, 77’
  • ΔΕΝ ΣΚΟΤΕΙΝΙΑΣΕ ΑΚΟΜΗ/IT’S NOT YET DARK, Frankie FENTON, Ireland, United Kingdom, USA, 2017, 81΄
  • ΙΕΡΟ ΝΕΡΟ/L’EAU SACREE/SACRED WATER, Olivier JOURDAIN, Belgium, 2016, 56’
  • ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΠΟΥ (ΔΕΝ) ΕΙΠΕ ΤΟ ΣΙΝΕΜΑ ΜΑΣ/HISTORIAS QUE NOSSO CINEMA (NAO) CONTAVA/STORIES OUR CINEMA (DID) NOT TELL, Fernanda PESSOA, Brazil, 2017, 80’
  • ΜΕΤΑΒΑΣΗ: ΔΙΕΜΦΥΛΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ/TRANSIT, MENORS TRANSSEXUALS/TRANSITIONING: TRANSGENDER CHILDREN, Roser OLIVER I OLIVELLA & Lluis MONTSERRAT I SATORRE, Spain, 2016, 52’
  • ΜΗΧΑΝΕΣ/ MACHINES, Rahul JAIN, India, Germany, Finland, 2016, 71’
  • ΟΙ ΙΝΔΙΑΝΟΙ ΠΟΥ ΡΟΚΑΡΑΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ/RUMBLE: THE INDIANS WHO ROCKED THE WORLD, Catherine BAINBRIDGE & Alfonso MAIORANA, Canada, 2017, 90΄

 

ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

  • EYES OF EXODUS, Alexandra LIVERIS, USA, Greece, 2016, 27΄
  • THE SNAKE CHARMER, Nina Maria PASCHALIDOU, Greece, Cyprus, 2017, 58΄
  • ΑΔΕΛΦΕΣ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ/PRISON SISTERS, Nima SARVESTANI, Sweden, 2016, 94΄
  • ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΕΛΙΟΣ: Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ/THE LAST DECISION, Antonis TOLAKIS, Greece, 2016, 56΄
  • ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΝΕΓΡΟΣ ΣΟΥ/I AM NOT YOUR NEGRO, Raoul PECK, USA, France, Belgium, Switzerland, 2016, 93΄
  • ΖΑΑΤΑΡΙ ΝΤΖΙΝ/ZAATARI DJINN, Catherine VAN CAMPEN, The Netherlands, 2016, 90΄
  • ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ ΑΦΡΙΚΗΣ/CAHIER AFRICAIN, Heidi SPECOGNA, Switzerland, Germany, 2016, 119΄
  • ΚΟΡΟΠΑ/KOROPA, Laura HENNO, France, 2016, 19΄
  • ΛΕΪΛΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ/DIL LEYLA, Asli OZARSLAN, Germany, 2016, 71΄
  • ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ ΠΙΑ!/LOS NINOS/THE GROWN UPS, Maite ALBERDI, Chile, The Netherlands, France, 2016, 82΄
  • ΠΕΡΑ ΑΠΤΟΝ ΙΣΚΙΟ/AU-DELA DE L’OMBRE/UPON THE SHADOW, Nada Mezni HAFAIEDH, Tunisia, 2017, 80’
  • ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙΣ/NOWHERE TO HIDE, Zaradasht AHMED, Norway, Sweden, 2016, 86΄
  • ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΝΗΚΕΙ ΑΥΤΗ Η ΧΩΡΑ;/BALAD MEEN?/WHOSE COUNTRY?, Mohamed SIAM, Egypt, France, USA, 2016, 57΄
  • ΣΥΝΟΡΑ/ BORDERS, Damjan KOZOLE, Slovenia, 2016, 10΄
  • ΤΟ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙ/THE PEARL, Christopher LAMARCA & Jessica DIMMOCK, USA, 2016, 94΄
  • ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΩΝ ΓΕΝΝΑΙΩΝ/STRONG ISLAND, Yance FORD, USA, 2017, 107΄
  • ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΠΛΑΝΙΟΥΝΤΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ/SPECTRES ARE HAUNTING EUROPE, Niki GIANNARI &Maria KOURKOUTA, Greece, 2016, 99΄

 

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

  • GREEK ANIMAL RESCUE, Menelaos KARAMAGHIOLIS, Greece, 2016, 65΄
  • ΑΥΡΙΟ ΘΑΛΑΣΣΑ/ZAVTRA MORE/SEA TOMORROW, Katerina SUVOROVA, Kazakhstan, Germany, 2016, 92΄
  • ΘΑΝΑΤΟΣ ΑΠΟ ΧΙΛΙΕΣ ΜΑΧΑΙΡΙΕΣ/DEATH BY THOUSAND CUTS, Juan Mejia BOTERO & Jake KHEEL, USA, Dominican Republic, 2016, 73΄
  • ΘΥΜΩΜΕΝΟΣ ΙΝΟΥΚ/ANGRY INUK, Alethea ARNAQUQ-BARIL, Canada, 2016, 85΄
  • ΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΛΙΜΝΗΣ/DAYS OF A LAKE, Pandora MOURIKI, Greece, 2017, 48΄
  • Ο ΣΑΜΟΥΕΛ ΣΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ/SAMUEL IN THE CLOUDS, Pieter VAN EECKE, Belgium, The Netherlands, 2016, 70΄
  • ΟΛΥΜΠΟΣΤΕΣΣΕΡΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ/OLYMPUS – FOUR PATHS TO REACH THE GODS, Nikos DOURLIOS, Greece, 2017, 93΄
  • ΟΤΑΝ ΣΥΓΚΡΟΥΟΝΤΑΙ ΔΥΟ ΚΟΣΜΟΙ/WHEN TWO WORLDS COLLIDE, Heidi BRANDENBURG & Mathew ORZEL, United Kingdom, Peru, 2016, 100΄
  • ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΙΝΑ/SU LIAO WANG GUO/PLASTIC CHINA, Jiu Liang WANG, China, 2016, 83΄
  • ΣΑΦΑΡΙ/SAFARI, Ulrich SEIDL, Austria, 2016, 91΄
  • ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΑΛΑΙΝΕΣ/THE ISLANDS AND THE WHALES, Mike DAY, Scotland, Denmark, 2016, 81΄
  • ΥΠΟΘΕΣΗ ΒΟΡΝΕΟ/THE BORNEO CASE, Dylan WILLIAMS & Erik PAUSER, Sweden, Germany, United Kingdom, Norway, The Netherlands, 2016, 78΄

 

ΜΝΗΜΗ-ΙΣΤΟΡΙΑ

  • HOUSTON, WE HAVE A PROBLEM!, Ziga VIRC, Slovenia, Croatia, Germany, Czech Republic, Qatar, 2016, 88΄
  • PORTOLAGO – ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ/ PORTOLAGO – GHOSTS IN THE AEGEAN, Ioanna ASMENIADOU – FOKA, Greece, 2017, 60΄
  • ΑΟΥΣΤΕΡΛΙΤΣ/AUSTERLITZ, Sergei LOZNITSA, Germany, 2016, 94΄
  • ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ/NEVESHTAN BAR SHAHR/WRITING ON THE CITY, Keywan KARIMI, Iran, 2015, 60΄
  • ΕΝΑ ΝΟΘΟ ΠΑΙΔΙ/HORUNGEN/A BASTARD CHILD, Knutte WESTER, Sweden, Norway, 2016, 57
  • ΕΞΟΡΙΑ/EXIL/EXILE, Rithy PANH, France, Cambodia, 2016, 77΄
  • Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩΑΝΔΡΕΑΣ ΛΕΝΤΑΚΗΣ/ANDREAS LENTAKIS – A ROMANTIC FIGHTER, Menos DELIOTZAKIS, Greece, 2017, 83΄
  • Η ΜΕΓΑΛΗ ΟΥΤΟΠΙΑ/THE GREAT UTOPIA, Fotos LAMPRINOS, Greece, Ukraine, 2017, 90΄
  • ΜΝΗΜΕΣ/REMEMBRANCES, Nikos KAVOUKIDIS, Greece, 2016, 128΄
  • ΜΠΟΜΠΙ ΣΑΝΤΣ: 66 ΜΕΡΕΣ/BOBBY SANDS: 66 DAYS, United Kingdom, Ireland, 2016, 105΄
  • Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΤΗΣ ΑΛΚΗΣ/ ALKI’S LONG WALK, Margarita MANDA, Greece, 2017, 88΄
  • Ο ΠΥΡΓΟΣ/TOWER, Keith MAITLAND, USA, 2016, 82΄
  • ΟΙ ΕΠΟΙΚΟΙ/HAMITNAHLIM/THE SETTLERS, Shimon DOTAN, France, Canada, Israel, Germany, 2016, 96΄
  • ΠΟΡΤΡΑΙΤΟ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΣΕ ΚΑΙΡΟ ΠΟΛΕΜΟΥ/LETTERS FROM ATHENS – PORTRAIT OF MY FATHER IN TIMES OF WAR, Timon KOULMASIS, Germany, Greece, France, 2016, 90΄
  • ΤΑ ΟΣΤΑ ΤΗΣ ΕΡΙΔΑΣ/BONES OF CONTENTION, Andrea WEISS, USA, 2017, 75΄
  • ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΟΥ Η ΣΗΜΑΙΑ…/MY HOMELAND’S FLAG IS BLUE…, Stelios HARALAMBOPOULOS, Greece, 2016, 109΄

 

ΚΑΛΕΙΔΟΣΚΟΠΙΟ

  • DEADLINE, Menios KARAYANNIS, Greece, 2017, 78΄
  • DUGMA – ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ/DUGMA – THE BUTTON, Paul Salahadin REFSDAL, Norway, 2016, 60΄
  • TUTTI A CASA: Ο ΛΑΟΣ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ;/TUTTI A CASA: AL MAGT TIL FOLKET?/TUTTI A CASA: POWER TO THE PEOPLE?, Lise BIRK PEDERSEN, Denmark, Norway, Finland, 2016, 90΄
  • WIE BOJEN IM MEER/DRIFTING GENERATION, Stella Nikoletta DROSSA, Greece, Germany, 2017, 114΄
  • ZOOLAND, Pary EL-QALQILI, Germany, 2016, 33΄
  • ΑΜΑΖΟΝΑ, Clare WEISKOPF &Nicolas VAN HEMELRYCK, Colombia, 2016, 82΄
  • ΑΜΑΣΑΝ/AMA-SAN, Claudia VAREJAO, Portugal, 2016, 112΄
  • ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ/AMERICAN ANARCHIST, Charlie SISKEL, USA, 2016, 80΄
  • ΑΦΡΟΔΙΤΗ/VENUS, Mette Carla ALBRECHTSEN & Lea GLOB, Denmark, Norway, 2016, 85΄
  • ΒΕΡΓΚΟΤ/VERGOT, Cecilia BOZZA WOLF, Italy, 2016, 60΄
  • ΒΥΖΙΑ/BOOBS, Stelios TATAKIS & Agnes SKLAVOU, Greece, 2017, 55΄
  • ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤΡΙΤΣΗΣ: Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ Ο ΙΣΚΙΟΣ ΤΟΥ/YIANNIS KASTRITSIS: THE MAN AND HIS SHADOW, Dimitris KOUTSIABASAKOS, Greece, 2017, 52΄
  • ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΧΕΙΜΩΝΑΣ/A GREEK WINTER, Ingeborg JANSEN, The Netherlands, 2016, 65΄
  • ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ/AMATEURS IN SPACE, Max KESTNER, Denmark, 2016, 90΄
  • ΕΥΘΡΑΥΣΤΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ/FRAGIL EQUILIBRIO/DELICATE BALANCE, Guillermo GARCIA LOPEZ, Spain, 2016, 83΄
  • Η ΠΡΟΚΛΗΣΗ/THE CHALLENGE, Yuri ANCARANI, France, Italy, 2016, 70΄
  • ΙΧΘΥΣ/ICHTHYS, Christos KARALIAS, Greece, 2017, 33΄
  • ΜΕΪΠΛΘΟΡΠ: ΚΟΙΤΑ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ/MAPPLETHORPE: LOOK AT THE PICTURES, Fenton BAILEY & Randy BARBATO, USA, 2016, 108΄
  • ΜΕΤΑΛΗΨΗ/KOMUNIA/COMMUNION, Anna ZAMECKA, Poland, 2016, 72΄
  • ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ/TO THE MOON AND BACK, Susan MORGAN COOPER, Russia, USA, 2016, 85΄
  • ΜΠΟΥΝ/BOONE, Christopher LAMARCA, USA, 2016, 75΄
  • ΞΕΝΟΣ ΝΤΟΠΙΟΣ/ZARIM MEKOMI’IM/FOREIGN LOCAL, Moriya BEN AVOT, Israel, 2016, 12’
  • Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ/DIALOGUE OF BERLIN, Nicos LIGOURIS, Greece, Germany, 2017, 80΄
  • Ο ΚΑΛΟΣ Ο ΤΑΧΥΔΡΟΜΟΣ/ THE GOOD POSTMAN, Tonislav HRISTOV, Finland, Bulgaria, 2016, 80΄
  • Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑΣ/SHADOW WORLD, Johan GRIMONPREZ, USA, Belgium, Denmark, 2016, 90΄
  • ΟΙ ΒΑΝ ΓΚΟΓΚ ΤΗΣ ΚΙΝΑΣ/ZHONGGUO FANGAO/CHINA’S VAN GOGHS, Yu HAIBO & Kiki TIANQUI YU, China, The Netherlands, 2016, 81΄
  • ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΛΕΝΕ ΨΕΜΑΤΑ/ALL GOVERNMENTS LIE: TRUTH, DECEPTION AND THE SPIRIT OF I. F. STONE, Fred PEABODY, Canada, 2016, 92΄
  • ΠΕΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΓΕΛΙΟ/ LAUGHING TO DEATH, Stelios KOULOGLOU, Greece, France, Belgium, Germany, 2016, 92΄
  • ΣΑΝΤΟΑΓΙΑ/SANTOALLA, Andrew BECKER &Daniel MEHRER, USA, Spain, 2016, 83΄
  • ΣΑΣΑΜΑΝΕ/SHASHAMANE, Giulia AMATI, Italy, 2016, 80΄
  • ΣΕΡΦ ΚΛΑΜΠ ΣΤΗ ΓΑΖΑ/GAZA SURF CLUB, Philip GNADT & Mickey YAMINE, Germany, 2016, 87΄
  • ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΚΙΤ/DE KINDEREN VAN JUF KIET/MISS KIET’S CHILDREN, Petra LATASTER CZISCH &Peter LATASTER, The Netherlands, 2016, 113΄
  • ΤΕΡΑΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ/MONSTER IN THE MIND, Jean CARPER, USA, 2016, 87΄
  • ΤΟ ΕΚΤΥΦΛΩΤΙΚΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΔΥΣΗΣ/DAISIS MIZIDULOBA/THE DAZZLING LIGHT OF SUNSET, Salome JASHI, Georgia, Germany, 2016, 74΄
  • ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΚΑΛΟ/LA SOCIALE/THE SOCIAL, Gilles PERRET, France, 2016, 84΄
  • ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑΥΜΑ/THE WONDER KID, Yorgos PANTELEAKIS, Greece, 2017, 72΄
  • ΤΟ ΣΟΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ/THE WAR SHOW, Andreas DALSGAARD & Obaidah ZYTOON, Denmark, Finland, Syria, 2016, 100΄

 

FOOD vs FOOD

  • ΜΥΡΜΗΓΚΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΑΡΙΔΑ/ANTS ON A SHRIMP, Maurice DEKKERS, The Netherlands, 2016, 88’
  • ΠΙΚΡΑ ΣΤΑΦΥΛΙΑΣΚΛΑΒΙΑ ΣΤΟΥΣ ΑΜΠΕΛΩΝΕΣ/BITRE DRUER – SLAVERI I VINMARKEN/BITTER GRAPES – SLAVERY IN THE VINEYARDS, Tom HEINEMANN, Denmark, 2016, 57’
  • ΜΑΜΟΥΝΙΑ/BUGS, Andreas JOHNSEN, Denmark, 2016, 76’
  • ΑΓΙΟΡΕΙΤΙΚΗ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ/HERITAGE OF MOUNT ATHOS, Christos MATZONAS, Greece, 2016, 72’
  • ΕΓΩ, Ο ΑΛΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ/MY HUMAN SELF, Loukas AGELASTOS & Spyridoula GKOUSKOU, Greece, 2017, 77’
  • ΠΡΙΟΡΑΤ/PRIORAT, David FERNANDEZ DE CASTRO, Spain, 2016, 68’
  • ΦΑΚΕΛΟΣ: ΣΟΚΟΛΑΤΑ/THE CHOCOLATE CASE, Benthe FORRER, The Netherlands, 2016, 90’
  • ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΕΥΜΑΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΤΡΟΦΗΣ/THE FIRST SUPPER – THE JOURNEY OF FOOD, Nikos DAYANDAS & Lefteris HARITOS & Andreas APOSTOLIDIS &Yuri AVEROF, Greece, 2016, 58’
  • ΘΕΑΤΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ/THEATER OF LIFE, Peter SVATEK, Canada, 2016, 93’

 

ΣΙΝΕΜΑ

  • 76 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ 15 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΠΑΣ ΚΙΑΡΟΣΤΑΜΙ/76 DAGHIGHEH VA 15 SANIEH BA ABBAS KIAROSTAMI/76 MINUTES AND 15 SECONDS WITH ABBAS KIAROSTAMI, Seifollah SAMADIAN, Iran, 2016, 76΄
  • 78/52, Alexandre O. PHILIPPE, USA, 2017, 91΄
  • DAWSON CITY: ΠΑΓΩΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ/DAWSON CITY: FROZEN TIME, Bill MORRISON, USA, 2016, 120΄
  • Η ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗ/LE CONCOURS/THE GRADUATION, Claire SIMON, France, 2016, 115΄
  • Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΧΤΙΟΥ/MIDNIGHT RETURN, Sally SUSSMAN, USA, 2015, 99΄
  • ΜΙΦΟΥΝΕ, Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΣΑΜΟΥΡΑΪ/MIFUNE, THE LAST SAMURAI, Steven OKAZAKI, Japan, 2016, 80΄
  • ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΕ ΣΠΙΤΙ/TAKE ME HOME, Abbas KIAROSTAMI, Iran, 2016, 16΄
  • ΣΙΝΕ ΘΗΣΕΙΟ/CINE THISSION OF ATHENS, Maria DOUZA, France, Greece, 2016, 52΄
  • ΣΙΝΕΜΑ ΝΟΒΟ/CINEMA NOVO, Erik ROCHA, Brazil, 2016, 92΄
  • ΤΟ ΣΙΝΕΜΑ, Ο ΜΑΝΟΥΕΛ ΝΤΕ ΟΛΙΒΕΪΡΑ ΚΙ ΕΓΩ/O CINEMA, MANOEL DE OLIVEIRA E EU/CINEMA, MANOEL DE OLIVEIRA AND ME, Joao BOTELHO, Portugal, 2016, 81΄

 

ΜΟΥΣΙΚΗ

  • BEATBOX ΚΑΙ ΑΕΡΟΦΩΝΑ – ΝΙΚΟΣ ΔΗΜΗΝΑΚΗΣ/ BEATBOX AND WINDSNICOS DIMINAKIS, Gina GEORGIADOU, Greece, 2016, 54΄
  • PLACEBO: ΣΤΗΝ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΡΩΣΙΑ/PLACEBO: ALT. RUSSIA, Charlie TARGETT-ADAMS, United Kingdom, 2016, 67’
  • ΗΜΕΡΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ/LIBERATION DAY, Morten TRAAVIK &Ugis OLTE, Norway, Latvia, 2016, 100΄
  • ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ/EVERY SINGLE DAY, Spyros GEROUSIS, Greece, 2017, 55’
  • ΚΟΥΡΕΝΤΖΗΣ. ΚΛΑΣΙΚΟΣ ΚΙ ΑΝΤΑΡΤΗΣ/CURRENTZIS. THE CLASSICAL REBEL, Christian BERGER, Austria, Germany, 2016, 52΄
  • ΛΑ ΤΣΑΝΑ/LA CHANA, Lucija STOJEVIC, Spain, Iceland, USA, 2016, 83’
  • ΛΑΟΥΤΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ/LUTE ELECTRIC, Vassilis DIMITRIADIS & Mike GERANIOS, Greece, 2016, 45΄
  • ΠΟΪ Ε: Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΜΑΣ/POI E: THE STORY OF OUR SONG, Tearepa KAHI, New Zealand, 2016, 94’
  • ΣΤΡΙΓΓΛΕΣ/ STRING-LESS, Angelos KOVOTSOS, Greece, 2017, 86΄
  • ΤΟΝ ΕΛΕΓΑ ΜΟΡΓΚΑΝ/I CALLED HIM MORGAN, Kasper COLLIN, Sweden, 2016, 86΄

 

>>FILM FORWARD

  • Η ΠΑΡΑΛΙΑ/A PRAIA/THE BEACH, Pedro NEVES, Portugal, 2016, 23΄
  • ΛΕΪΛΑ ΚΑΙ ΛΑΝΣΕΛΟΤ/LAYLA E LANCELOT/LAYLA MEETS LANCELOT, Joana LINDA, Portugal, 2016, 27΄
  • ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΚΑ ΣΩΜΑΤΑ: Ο ΕΝΔΟΜΥΧΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ Φ. ΠΕΡΣΙ ΣΜΙΘ/MINUTE BODIES. THE INTIMATE WORLD OF F. PERCY SMITH, Stuart A. STAPLES, United Kingdom, 2016, 54΄

 

SHORT DOC EXPERIMENTS OBERHAUSEN

  • 489 ΧΡΟΝΙΑ/489 YEARS, Hayoun KWON, France, 2016, 11΄
  • NIMMIKAAGE (ΧΟΡΕΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ)/NIMMIKAAGE (SHE DANCES FOR PEOPLE), Michelle LATIMER, Canada, 2015, 4΄
  • ΑΝΑΔΡΟΜΗ/RETROSPECTIVE, Salla TYKKA, Finland, 2016, 15΄
  • ΒΕΝΟΥΣΙΑ/VENUSIA, Louise-Adelaide CARRIN, Switzerland, 2015, 34΄
  • ΔΙΚΑΙΟ ΤΟΥ ΕΔΑΦΟΥΣ/JUS SOLI, Simon JENKINS, United Kingdom, 2015, 16΄
  • ΕΚΤΟΞΕΥΣΗ ΠΥΡΑΥΛΟΥ/ZLATE PIESKY ROCKET LAUNCH, Josef DABERING, Austria, 2015, 10΄
  • ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ/ FREEDOM AND INDEPENDENCE, Bjorn MELHUS, Germany, 2014, 15΄
  • ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΑΙΟΛΟΥ/RETURNING TO AEOLUS STREET, Maria KOURKOUTA, Greece, France, 2013, 14΄
  • ΖΑΓΚΡΕΜΠ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΙΚΟΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΜΕΛΛΟΝΤΑ/ZAGREB CONFIDENTIAL – IMAGINARY FUTURES, Darko FRITZ, Croatia, 2015, 13΄
  • Η ΔΙΑΜΟΝΗ/LA ESTANCIA, Federico ADORNO, Paraguay, 2014, 14΄
  • Η ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ/GLOS MOJEJ DUSZY/SOUND OF MY SOUL, Wojciech BAKOWSKI, Poland, 2014, 13΄
  • ΚΟΜΨΟΤΗΤΑ/ELEGANSSI/ELEGANCE, Virpi SUUTARI, Finland, 2015, 25΄
  • ΜΟΧΘΗΡΑ ΟΡΗ/MALEVOLENT MOUNTAINS, Helen MICHAEL, United Kingdom, 2015, 4΄
  • ΜΥΗΣΗ/INITIATION, Teboho EDKINS, Germany, South Africa, 2016, 11΄
  • ΟΙΚΕΙΕΣ ΜΝΗΜΕΣ/FAMILIAR MEMORIES, Pol MERCHAN, Germany, 2016, 4΄
  • ΠΕΡΙ/PERRY, Susanne STEINMASSL, Germany, 2016, 3΄

 

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ

  • FEELING OF A HOME, Michalis KASTANIDIS & Io CHAVIARA, Greece, 2017, 26’
  • MAN AT HOME, Stratis VOGIATZIS & Konstantinos KOUKOULIS, Greece, 2016, 46΄
  • NO SILENCE, Maria THEODORAKI & Konstantinos KARAPANAGIOTIS & Maria NIKOLAKI, Greece, 2016, 47΄
  • REFUGEE HIGHWAY, Chronis PEHLIVANIDIS, Greece, 2016, 72΄
  • THIS IS NOT A COUP, Aris CHATZISTEFANOU, Greece, 2016, 80΄
  • VIVE LA FUITE, Evi KARAMBATSOU, Greece, 2017, 74΄
  • WALL DEMOCRACY, Valia KARDI & Nefeli KOSKINA, Greece, France, 2016, 26΄
  • X APARTMENTS, Leonidas KONSTANTARAKOS, Greece, 2016, 55’
  • ΔΕΥΤΕΡΗ ΖΩΗΑΠΟ ΑΓΚΑΘΙ ΡΟΔΟ/SECOND LIFE – FROM A THORN COMES A ROSE, Nikol ALEXANDROPOULOU, Greece, 2016, 50΄
  • ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΧΟΡΕΥΤΗΣ/I AM A DANCER, Stavros PETROPOULOS, Greece, 2016, 79΄
  • ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΣΜΕΝ ΤΟ ΓΕΝΟΣ, ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΜΙΣΤΟΣ ΠΛΗΘΩΝ/WE ARE HELLENES, GEORGIUS GEMISTUS PLETHO, Stamatis TSAROUHAS, Greece, 2016, 61΄
  • ΕΝΑΣ ΔΡΟΜΟΣ ΜΕ ΜΑΚΡΑ ΙΣΤΟΡΙΑ/A ROAD WITH A LONG HISTORY, Damianos MAXIMOV & Anatoli KARIPIDOU, Greece, 2016, 56΄
  • Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ/L’ ULTIMA SPIAGGIA/THE LAST RESORT, Thanos ANASTOPOULOS & David DEL DEGAN, Italy, Greece, France, 2016, 119΄
  • ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΟΚΛΗΣ:ΤΟ ΤΙ, ΤΟ ΠΩΣ. ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ/COSTA TSOKLI: THE WHAT, THE HOW AND THE WHY OF ART, Andonis KIOUKAS, Greece, Cyprus, 2017, 55΄
  • ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΚΑΠΝΟΦΥΤΙΣΣΑ/MY MOTHER THE TOBACCO GROWER, Stathis GALAZOULAS, Greece, 2016, 21΄
  • Ο ΑΚΥΛΛΑΣ ΚΑΡΑΖΗΣΗΣ ΣΥΝΑΝΤΑ ΤΟΝ ΧΟΡΒΑΤ ΜΕ ΠΙΣΤΗ, ΑΓΑΠΗ. ΕΛΠΙΔΑ /AKYLLAS KARAZISIS MEETS HOVARTH WITH FAITH, HOPE, CHARITY, Apostolia PAPAIOANNOU & Elias YANNAKAKIS, Greece, 2016, 65΄
  • Ο ΓΥΑΛΙΝΟΣ ΔΡΑΚΟΣ/THE GLASS DRAGON, Konstantina OUROUMI, Greece, 2017, 10΄
  • Ο ΕΛΚΟΜΕΝΟΣ ΕΠΙ ΚΡΗΜΝΟΥ, ΚΡΗΤΗ 1947/ DRAGGED OFF CLIFF, CRETE 1947,Costas DANDINAKIS, Greece, 2017, 66΄
  • Ο ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ ΘΕΟΧΑΡΑΚΗΣ/THE ARTIST VASSILIS THEOCHARAKIS, Yannis VAMVAKAS, Greece, 2017, 85΄
  • Ο ΞΥΛΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ/THE CARPENTER AND HIS WIFE, Constantinos GEORGOPOULOS, Greece, 2016, 16΄
  • ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ, ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ, ΠΟΥ ΠΑΩΦΩΝΕΣ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟΥ/ WHERE I HAVE BEEN, WHERE I AM, WHERE I’M GOINGAMPHITHEATRE VOICES, Yorgos KERAMIDIOTIS, Greece, 2016, 85΄
  • ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΗΣΑΝ/I THINK ABOUT THE GIRLS WHO FELL IN LOVE, Yorgos BOUGIOUKOS & Spyros SKANDALOS, Greece, 2016, 18΄
  • ΣΟΛΩΝ, ΤΑΞΙΜΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ/SOLON, TAKSIMI IN THE TIME, Yannis ADRIMIS, Greece, 2016, 20΄
  • ΣΤΟ ΣΙΤΙ/IN THE CITY, Avrilios KARAKOSTAS, Greece, 2016, 14΄
  • ΣΥΡΑΚΟΣ ΔΑΝΑΛΗΣ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΦΩΣ/ SYRAKOS DANALIS – JOURNEY TO THE LIGHT, Dimitris GOUZIOTIS, Greece, 2017, 75΄
  • ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ/FOUR DIMENSIONS AND ONE LAMP, Thanassis NEOFOTISTOS, Greece, 2017, 30΄
  • ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΒΑΛΕΝΤΙΝΟΥ/SAINT VALENTINE’S SECRET TRIP, Yiannis XIROUHAKIS, Greece, 2016, 55΄
  • ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΗΣ ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑΣ/THE EXPERIMENT OF VENEZOUELA, Iason PIPINIS, Greece, 2016, 65΄
  • ΤΟ ΣΥΡΜΑΤΟΠΛΕΓΜΑ, ΓΕΝΤΙ ΚΟΥΛΕ ΤΟΠΟΣ ΜΝΗΜΗΣ / YEDI KOULE A PLACE OF REMEMBRANCE, FILMFABRIKERS & Anastasia CHRISTOFORIDOU, Greece, 2016, 19΄

 

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΒΙΤΑΛΙ ΜΑΝΣΚΙ

  • ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΧΡΟΝΙΚΑ. ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ/TCHASTNYE KHRONIKI. MONOLOG/PRIVATE CHRONICLES. MONOLOGUE, Russia, 1999, 95΄
  • ΜΠΡΟΝΤΓΟΥΕΪ. ΜΑΥΡΗ ΘΑΛΑΣΣΑ/BRODWEY. CHERNOYE MORYE/BROADWAY. BLACK SEA, Germany, Russia, Czech Republic, 2002, 78΄
  • ΤΙ ΕΙΝΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ;/NASHA RODINA/GAGARIN’S PIONEERS, Germany, Russia, 2005, 100΄
  • ΠΑΤΡΙΔΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ/PATRIA O MUERTE/MOTHERLAND OR DEATH, Russia, 2011, 99΄
  • ΑΓΩΓΟΣ/TRUBA/PIPELINE, Russia, Czech Republic, Germany, 2013, 117΄
  • ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟ/V LUCHAKH SOLNCA/UNDER THE SUN, Russia, Germany, Czech Republic, Latvia, North Korea, 2015, 106΄
  • ΣΤΕΝΟΙ ΔΕΣΜΟΙ/RODNYE/CLOSE RELATIONS, Latvia, Germany, Estonia, Ukraine, 2016, 112΄

 

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΤΖΟΝ ΜΠΕΡΤΖΕΡ

  • ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ ΣΤΟ ΚΕΝΣΙ: ΤΕΣΣΕΡΑ ΠΟΡΤΡΕΤΑ ΤΟΥ ΤΖΟΝ ΜΠΕΡΤΖΕΡ/THE SEASONS IN QUINCY: FOUR PORTRAITS OF JOHN BERGER, Bartek DZIADOSZ & Tilda SWINTON & Colin MACCABE & Christopher ROTH, United Kingdom, 2016, 89΄
  • ΤΖΟΝ ΜΠΕΡΤΖΕΡ Ή Η ΤΕΧΝΗ ΤΟΥ ΒΛΕΜΜΑΤΟΣ/JOHN BERGER OR THE ART OF LOOKING, Cordelia DVORAK, Germany, 2016, 55΄

 

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΓΙΕΡΒΑΝΤ ΤΖΑΝΙΚΙΑΝ & ΆΝΤΖΕΛΑ ΡΙΤΣΙ ΛΟΥΚΙ

  • ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ/NOCTURNE, Italy, 1997, 18΄
  • ΒΑΛΚΑΝΙΚΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ/INVENTARIO BALCANICO/BALKAN INVENTORY, Italy, 2000, 62΄
  • ΕΙΚΟΝΕΣ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ: ΒΑΝΔΑΛΟΣ ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ/IMAGES D’ORIENT-TOURISME VANDALE/IMAGES OF THE ORIENT: VANDAL TOURISM, Italy, France, 2001, 62΄
  • OH! UOMO, Italy, 2004, 72΄
  • ΒΑΡΒΑΡΗ ΧΩΡΑ/PAESE BARBARO/BARBARIC LAND, France, Italy, 2013, 65΄

 

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΕΣ

  • ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΖΩΗ/TO ANOTHER LIFE, Laurent LAUGHLIN, Greece, 2016, 46΄
  • Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ/THE RETURN, Zahavi SANJAVI, Sweden, 2016, 54΄
  • ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ/DIERA V HLAVE/A HOLE IN THE HEAD, Robert KIRCHHOFF, Slovakia, Czech Republic, 2016, 88΄
  • ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΔΑΣΟΣ ΤΗΣ ΚΑΪΣΑ/KUUN METSAN KAISA/KAISA’S ENCHANTED FOREST, Katja GAURILOFF, Finland, 2016, 82΄
  • ΦΛΕΓΟΜΕΝΗ ΓΥΝΑΙΚΑ/WOMAN ON FIRE, Julie SOKOLOW, USA, 2016, 84΄

 

CARTE BLANCHE ΣΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΗ ΕΪΠΙΔΗ

  • ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ / BLOKADA/ BLOCKADE, Sergei LOZNITSA, Russia, 2005, 52΄
  • Η ΜΗΤΕΡΑ/THE MOTHER, Antoine CATTIN & Pavel KOSTOMAROV, Switzerland, France, Russia, 2007, 80’
  • ΚΑΝΑΡΙΝΙ ΜΟΥ ΓΛΥΚΟ/MY SWEET CANARY, Roy SHER, Israel, France, Greece, 2011, 94΄
  • ΚΙΝΜΠΑΚΟΥΗ ΤΕΧΝΗ ΤΟΥ ΔΕΣΙΜΑΤΟΣ/KINBAKU – SIELUN SOLMUJA/ KINBAKU – ART OF BONDAGE, Jouni HOKKANEN, Finland, 2009, 29΄
  • ΜΟΥΣΙΚΟΙ ΠΑΡΤΙΖΑΝΟΙ/MUZYCZNA PARTYZANTKA/MUSIC PARTISANS, Miroslaw DEMBINSKI, Poland, 2007, 53΄
  • Ο ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ/THE IMPOSTER, Bart LAYTON, United Kingdom, Spain, USA, 2011, 99΄
  • Ο ΑΤΜΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ/MIESTEN VUORO/STEAM OF LIFE, Mika HOTAKAINEN & Joonas BERGHALL, Finland, Sweden, 2010, 84΄
  • Ο ΚΟΣΜΟΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΟΝ Β./LUMEA VAZUTA DE ION B./THE WORLD ACCORDING TO ION B., Alexander NANAU, Romania, 2009, 61΄
  • ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΣΙΣΜΑΡΕΦ/THE LAST DAYS OF SHISHMAREF, Jan LOUTER, The Netherlands, 2008, 93΄
  • ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ;/WHERE IS MY SON?, Chaimin AHN, South Korea, 2013, 52΄

 

DOCS FOR KIDS

  • ΑΠΕΛΑΣΗ ΠΑΙΔΙΩΝ: ΦΑΡΙΝΤΑ/ASYLBARNA: FARIDA/CHILDREN DEPORTED: FARIDA, Ragnhild SORHEIM, Norway, 2015, 16΄
  • Η ΜΕΡΝΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ/MERNA IN DE SPOTLIGHT/SPOTLIGHT ON MERNA, Mirjam MARKS, The Netherlands, 2016, 15΄
  • ΚΕΜΠΡΙΤΖ/CAMBRIDGE, Eldora TRAYKOVA, Bulgaria, 2015, 64΄
  • ΜΠΟΥΜΠΑ & ΣΑΡΟΝ/BUBA EN SHARON, Chiel ALDERSHOFF, The Netherlands, 2016, 16΄
  • Ο ΓΙΕΣΕΡ ΚΑΙ ΤΟ ΖΑΧΑΡΟΚΑΛΑΜΟ/JESSER AND THE SUGARCANE, Godelieve EIJSINK, The Netherlands, 2016, 15΄
  • ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΩ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΝΑ ΚΕΛΑΗΔΟΥΝ/NAR JEG HORER FUGLENE SYNGE/WHEN I HEAR THE BIRDS SING, Trine VALLEVIK HABJORG, Norway, 2016, 7΄
  • ΣΚΟΤ + ΓΙΟΥΛΙΑ/SCOTT + JULIA, Annelies KRUK, The Netherlands, 2016, 22΄
  • ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ/THE OTHER KIDS, Pablo DE LA CHICA, Spain, 2016, 85΄
  • ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥ ΑΜΑΝΤ/HET HAAR VAN AHMAD/AHMAD’S HAIR, Susan KOENEN, The Netherlands, 2016, 23΄
  • ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΤΩΝ 672 ΧΙΛΙΑΔΩΝ/HET MEISJE VAN 672k/THE GIRL OF 672k, Mirjam MARKS, The Netherlands, 2016, 18΄
  • ΤΣΕ!/CHE!, Elsbeth FRAANJE, The Netherlands, 2016, 14΄

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s